top of page

 

Anevrizma Ameliyatları

 

Aort anevrizması, kanı kalbinizden vücudunuzun geri kalanına taşıyan ana kan damarı olan aortunuzdaki bir balonlaşmadır. Arterler genellikle güçlü, kalın duvarlara sahiptir. Ancak bazen, bazı hastalıklar veya genlerinizle ilgili sorunlar onları zayıflatır. Bu zayıflamış duvarları sürekli olarak iten kanınızın gücü, duvarların şişmesine neden olabilir. Sonuç, anevrizma adı verilen balon benzeri bir çıkıntıdır. Çok büyür ve patlarsa, acil bir durum haline gelebilir. Bu yüzden bir an önce tedaviye ihtiyacı vardır

Doktorlar genellikle küçük anevrizmaları ilaçla tedavi edebilirler. Ancak daha büyük olanların ameliyat olması gerekebilir.

Aort anevrizmaları için iki ana ameliyat türü vardır:

Açık karın veya açık göğüs onarımı
Endovasküler onarım

Açık Karın veya Açık Göğüs Onarımı
Bu, aort anevrizmasını onarmak için en yaygın ameliyat türüdür, ancak en invaziv olanıdır, yani doktorunuz bunu yapmak için vücudunuzun ilgili bölgesine cerrahi olarak girecektir. Cerrahınız, aortunuzun zayıflamış bölümünü suni bir tüp veya "greft" ile değiştirir.

Endovasküler Onarım
Açık ameliyat yanı göğsünüzün veya karnınızın açılmasını istemiyorsanız doktorunuz endovasküler onarım önerebilir. Bu prosedürde, cerrahınız stent greft adı verilen özel bir kumaş tüp üzerine dikilmiş esnek bir tel çerçeveyi çok ince kateter kullanarak aortunuza yerleştirir.

Stent greft, zayıflamış arter duvarını desteklemeye yardımcı olur. Bu prosedür için genel anestezi alabilir veya almayabilirsiniz.
Sonrasında 24 saatten 2 güne kadar hastanede kalacaksınız.

Ancak her anevrizma bu yöntemle onarılamaz.

bottom of page