top of page

Varis Sporla Geçer mi ?

 

Varis ve spor

 

Spor birçok açıdan sağlıklı bir beden için gereklidir. Varis hastaları için spor yapmak önemlidir. Bu hastalarda spor hem varis şikayetlerin azalmasına hem de varisin ilerlemesinin yavaşlamasına yol açar. Spor yaparken öncelikle bilinçli olmalıyız. Bazı egzersizlerden kaçınmak gerekebilir.

Birçok kişi varisi varsa sporun kötü geleceğine inanıyor. Oysa belli egzersizleri yapmak hem şikayetlerin azalmasına neden olur, hem varisi önler hem de olan varislerin daha da ilerlemesini engeller.

Bacak kaslarının özellikle baldır kaslarının varis hastalarında önemi büyüktür. Bacaklarda biriken kanın kalbe tekrar dönmesindeki en büyük etken bu kaslardır. Bu kasları çalıştıran tüm sporlar varise faydalıdır. Özellikle yüzme ve biisklet ayrı bir öneme sahiptir. Yüzme sporu hem yerçekimini ortadan kaldırdığı hem de tüm kas gruplarını özellikle de bacak kaslarını çalıştırdığı için varisi olan hastalarda özellikle faydalıdır. Yürüyüş, koşu, aerobik, yoga faydalı diğer sporlardır. Evde veya iş yerinde kendi başımıza ve kısa sürede yapacağımız basit hareketler de varise faydalı gelebilir. Bu konuda videomuzu izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=sFPF6inMmVI&t=4s

 

Karın içi basıncı arttıran, kanın bacaklardan kalbe dönmesini zorlaştıracak, ıkınma hareketi ile tetiklenen egzersizler varis için önerilmez. Bunlar içinde ağırlık kaldırmak, halter, ağır plates egzersizleri önerilmemektedir.

Spor yaparken varis çorabı giyilir mi? Birçok kişi spor yaparken varis çorabı giymek zararlı sanmaktadır. Tam tersine spor yaparken varis çorapları giymelerini özellikle önermekteyiz. Varis çorabı bir yandan spor sırasındaki yorgunluğunuzu azaltacak, bir yandan da performansınızı arttıracaktır. İleri varislerde, spor sırasında yaralanma, travmaya maruz kalındığında kanama ve pıhtı gibi sorunları da önleyecektir. Spor yaparken giymek için özel üretilmiş sporcu varis çorapları vardır.

 

bottom of page