top of page

Varis ağrısı

Varis Ağrısı Nasıl Olur ?

Varis hastalığında toplardamarların içindeki basınç artar ve damar duvarı gerilir. Genişleyen ve gerilen damardan sıvı sızar ve dokuda birikir. Sızan sıvı deriyi de gerer. Yine sızan sıvının içindeki elektrolitler o bölgede enflamasyon yapar. Sıvının yaptığı enflamasyon ve ödem sinir uçlarını uyarır. Tüm bunlar ağrı, yanma ve sızlamaya neden olur. Gece krampları daha çok elektrolitlerin damar dışına çıkması sonucu oluşur.

Varis rahatsızlığı olan kişilerin en çok yakındıkları şikayet kesinlikle bacak ağrılarıdır. Gün içerisinde de görülmesine rağmen geceleri de oldukça artış göstererek rahatsız edici olmaktadır. Ağrı şikayeti erkeklere nazaran kadınlarda çok daha fazla görülmektedir. Ancak her varis hastasında bacak ağrısı olmayabilir. Buna ek olarak bacaklarında varisi olan insanların bir kısmında ağrı yapacak başka sebepler de vardır. Bacaklarda görülen ağrıların en sık sebebi romatizmal denilen kas veya eklem ağrılarıdır, ikinci sırada sebep ise toplar damar genişlemeleri ve kılcal damar çatlamasıdır. Karakter olarak çok farklı ağrılar olduğu için muayene sırasında rahatlıkla ayırt edilebilir. Varis ağrısı ile eklem ağrısının farkları şunlardır:

Varis ağrısı                         Romatizma ağrısı

 

Akşamları olur                    Sabahtan vardır

 

Yürüyüş ile azalır                Yürüyüş ile artar

 

Varisli damarlar                  Varis gözlenmez

İlaçla geçmez                       İlaçla geçer

 

Şişlik vardır                          Şişlik olmayabilir

  

Çorap faydalı                       Çorap faydasız

                    

Soğuk iyi                               Sıcak iyi 

 

Genel anlamda varis ağrıları aşağıdaki özellikleri gösterir:

– Ağrılar günün ilerleyen saatlerine doğru artış göstermektedir.

– Ağrılar daha çok diz altında hissedilmektedir.

– Günün sonunda bacakları kaldırma, yüksekte tutma ihtiyacı hissedilir. Bu şekilde bacaklarda rahatlama gözlemlenir.

– Kış aylarında yani soğuk havalarda ağrılar azalır, yaz aylarında yani sıcaklarda ağrılar artar.

– Ağrılar hareket etmekle azalma gösterir. Yürüyüşler ve egzersizler ile ağrılarda hafifleme olur.

Varise bağlı bacak ağrısı kadınlarda daha fazla görülür. Buna ek olarak varis kadınlarda yorgunluk, bacakta ağırlık ve sıcaklık hissi ya da gece krampları gibi diğer yakınmaları da daha fazla yapar. Varis bazı insanlarda bacak ağrısı yapmaz. Özellikle büyük varisi olan erkeklerin bir kısmında hiç ağrı yoktur. Bunun tam tersi olarak, bazen yok denecek kadar varisi olanlarda şiddetli bacak ağrıları olabilir. Bu genç bayanlarda sık görülür.

bottom of page