Yüzde Kılcal Varisler-Göz Çevresinde Varis

Yüz ve göz çevresinde varis olur mu ?

Yüz bölgesinde görülen kılcal damar çatlamaları, cilt üzerinde kırmızı-mor renkli olarak genişlemiş damarların görülmesidir. Estetik kaygılar nedeniyle tedaviye ihtiyaç duyulur.

Özellikle göz altında yeşil renkli geniş venler gözle görülebilir ve yüzde dikkat çekici, hoş olmayan bir görünüm oluşturabilir. Göz çukuru altında bulunan fasiyal ven ya da diğer küçük venler genişleyerek bu variköz görüntüyü oluşturabilir.  Bu bölgedeki dokuların gözle bir  irtibatı yoktur.

Yüzde varis kimlerde görülür:

Açık tenli, ince, hassas cilt yapısına sahip kişilerde, tansiyon yüksekliği olanlarda, alerjik kökenli kişilerde, aşırı östrojen, alkol ve kortizon kullanımında, güneş ışınlarının oluşturduğu hasarlarla, metabolik ve romatizmal hastalıkları olan ve genetik yapılarında bu rahatsızlığın olduğu kişilerde sık rastlanır.

Tecrübeli ellerde çok ince iğne uçlarıyla bu damarlara yapılan mikroskleroterapi çok başarılı  bir işlemdir.

Lazer ya da radyofrekans bu bölgedeki örümcek ağı şeklindeki telenjektazik venlerde başarılı olabilmektedir.

Radyo Frekansla Tedavi:
Kılın dörtte biri kalınlığında çok ince iğnelerle radyo enerjisi veren alet yardımıyla yapılır. İnsan gözünün görebildiği tüm varisler yok edilebilir. İnce iğne damara girilir ve radyo dalgaları verilerek damar tahrip edilir. Yöntemin en büyük özelliği işlem esnasında sonucunun aynı anda görülmesidir, bu etkisi lazerden en büyük üstünlüğüdür. Uygulama genellikle tek seansta tamamlanır seyrek olarak ek seans gerekebilir. İsminden dolayı radyasyon tereddüt olsa da radyasyon yani zararlı kesinlikle içermemektedir ve bilinen hiçbir zararı yoktur.

Lazerle Kılcal Damar Tedavisi:

Sorunun olduğu bölgeye yüksek ısı enerjisi taşıyan ışık verilir ve içindeki kanın pıhtılaşması sağlanır. Seanslar halinde uygulanır 5-10 seans sürebilir. 
Mikroskleroterapi:

İnce varislerin tedavisi için son yıllarda geliştirilmiş bir uygulamadır. Tecrübeli kalp damar cerrahlarının uygulaması halinde radyo frekans ve lazer ihtiyacını azaltır. Son derece pratiktir uygulandığı anda etkisi görülür. Damarlar gözle görünürken bir anda yok olur. Yüz güldürücü bir tedavi şeklidir.

Cerrahi teknikler ise ciddi skar oluşturmaktadır.

Göze yakın bu varis benzeri toplar damar genişlemelerinin tedavisi göze asla zarar vermez, tecrübeli ellerde güvenle yapılabilir.

Göz çevresi damarlanması