top of page

Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur ?

Varis tedavi edilmezse

Şikayetler Ortaya Çıkacaktır

Uzun zamandır varis hastalığım olmasına rağmen daha önce ağrı, sızlama ve yanma olmuyordu, şimdi şişlik ve kramplar olmaya başladı diyen yüzlerce hastamız vardır. Evet bu da gösteriyorki artık hastalığınız ilerleme sürecinde ciddi yol almış olup bunu da şikayetler ile ortaya koymaktadır. Varisin zararları arasında ilk olarak günlük hayatı zorlaştıran ağrı, yanma, şişkinlik ve ödemler ile özellikle geceleri görülen kramplar olmaktadır. Tabii ki bununla sınırlı kalmaz ve en kötüsü varis ülseri artık an meselesi demektir. Kaşıntı ile başlayan süreç kanamalar ile devam edecektir.

İyileşmeyen Yaralara Neden Olur

Varis ülseri denen çok ciddi bir soruna dönüşen tedavi edilmeyen varisler artık içinden çıkılması zor bir problemdir. Varis ülseri  tecrübeli merkezlerde ve uzun bir süreçte yapılır. Birçok merkez varis ülseri tedavisi için yeterli donanıma sahip değillerdir. Aman bu noktaya gelmeyin. Aşağıdaki resimde görülen hasta varis ülseri olmuş ve damarlar yapıları tamamen bozulmuş durumdadır.

Pıhtılaşmalar Olabilir

Tedavi edilmeyen varislerdeki olası diğer bir komplikasyon da damar içinde pıhtı oluşmasıdır. Bu pıhtılar yüzeye yakın veya derinlerdeki damarlarda oluşabilir ve damar yoluyla başka organlara gidebilir.

Kötü görüntü
Varis kendi arasında 3 gruba ayrılmaktadır. Kolay anlaşılması açısından bunları başlama aşamasından ilerleyişine göre kılcal, orta ve büyük olarak isimlendirebiliriz. Büyük varisler: Deriden bariz çıkıntı yapan, çapları 4-15mm arasında değişen varislerdir. Orta boy varisler: Deriden hafif çıkıntı yapan, yeşil renkli, çapları 2-4 mm arasında değişen varislerdir. Kılcal varisler: Deriden çıkıntı yapmayan, çapları 1-2mm den küçük olan kırmızı-mor renkli varislerdir. Başlama aşamasında ki kılcal damar olarak adlandırdığımız damar genişlemesi 1-2mm genişliklerinde görülür. Daha çok kadınlarda meydana gelen bu problem, kozmetik olarak çirkin bir görüntüye sahip olabilir. Bacaklar dışında yüz bölgesinde veya gövdede oluşabilmektedir. 

Ağrı
Üst kısımda rahatsızlığın başladığı dönemlerden bahsettik. Kılcal damar vakalarında kötü görünümden başka pek şikayet olmayabilir, fakat ilerleme gösterdiği taktirde farklı bir sürece geçilmektedir. Damar genişlemeleri cilt dışına taşacak şekle gelebildiği gibi bacaklarda ağrı şikayetlerine de yol açmaktadır. Bu ağrı şikayetleri akşama doğru artış gösterecek ve akşamları oldukça sıkıntı yaratacaktır. Bu durumda insanlar ağrı kesiciler kullanarak rahatlama gereği duymaktadır.

Kramp
Bacaklarda oluşan ağrı şikayetleriyle birlikte ilerleme gösteren varislerde kramp sorunları da ortaya çıkmaktadır. Akşama doğru yoğunlaşan ağrılar, geceleri de kramp şikayetlerini oluşmaktadır. Bu şikayet uykudan uyanma sorunlarına bile yol açabilmektedir. Bu şikayetlerin nedeni göllenen kirli kandır.

Kaşıntı
Kirli kanın yukarı çıkamaması ve aşağıda göllenmesi ile birlikte kaşıntılar meydana gelmektedir. Bu kaşıntıya cilde baskı uygulayan damarlar sebep olmaktadır. Varis rahatsızlığı olan insanlar çok fazla kaşıma sergilediklerinde ciltte kanamalar ve buna bağlı yaralar da meydana gelmektedir.

Sonuç olarak

Basit bir hastalık olarak görülen varis eğer tedavi edilmez ise hızla ilerleyecek ve kişinin günlük yaşam düzenini bozacağı gibi ölümcül olabilecek komplikasyonlara da yol açabilecektir.

Varis yarası, varis ülseri
bottom of page