top of page

Varis Çorabı

Varis çorabı ne işe yarar?

Varis çorabının tedavi edici, sizi hastalıktan kurtarmaya yönelik bir etkisi yoktur. Peki bunun dışında hangi amaçlarla kullanılır, nasıl kullanılır? Şimdi bunlara birlikte bakalım.

Bacak Ağrılarını Azaltır / Hafifletir
En önemli etkisi hastalığın neden olduğu ağrıları azaltır yada hafifletir. Fakat bunu diş ağrısı gibi düşünebilirsiniz. Dişiniz ağrıdığında antibiyotik ile ağrınız hafiflet fakat ağrıya neden olan çürük dişe herhangi bir etkisi olmamaktadır. Aynı durum varis hastaları içinde geçerli olup, bacak ağrısı hafiflemesine karşın ağrıya neden olan damara herhangi bir iyileştirici etkisi olmayacaktır. Anlayacağınız geçici bir çözüm sunmaktadır.

Hastalığın İlerlemesini Yavaşlatır
Bir diğer güzel yönü ise ortaya çıkan hastalığın ilerlemesini yavaşlatma yönüdür. Toplardamarlarda kapakçık bozulması ilk etapta herhangi bir belirti ve şikayeti yoktur. Ne zamanki damarlarda genişleme başlar o zaman hastalığı çıplak gözle görmeye başlarız. Önlem almadıkça bu genişleme damarların çatlamasına kadar devam etmektedir. Varis çorabı damarlara baskı yaparak onların daha fazla genişlemesini kısmen yavaşlatmaktadır. Yani son aşamaya gelmek normalde 2 yıl ise bu şekilde 4-5 yıl sürebilmektedir. Özellikle tedavisini belli bir zamana ertelemek isteyenler için ideal diyebilirim.

Bacaklarda Kaşıntıyı Önler
Varis hastalığı sadece ağrıya neden olmayıp, aynı zamanda kirli kanın bulunduğu bölgede ciddi kaşıntı yapmaktadır. Varis çorabı damarları toplayarak kirli kanın akışını kolaylaştırır. Böylece kirli kan uzun süre damarlarda beklemediği için kaşıntı azalmaktadır. Ancak dokuması kötü olan varis çorabının kendisi de kaşıntı yapabilir.

Sonuç olarak şunu söylemeliyiz ki varis çorabı varisi tedavi etmez, geçici çözümler üretir. Yapmanız gereken doktorunuza başvurarak kalıcı tedaviyi uygulatmanızdır.

bottom of page