top of page

Varis Sınıflaması

Varis Tedavisi

Varis dereceleri nelerdir ?


Büyüklüklerine göre bacaklarda 3 çeşit varis vardır. Bunlara, kendi aralarında kombinasyon yapıp bir arada göründükleri karma varisleri de 4. çeşit olarak ekleyebiliriz.

Kılcal varisler (örümcek ağımsı, spider varisler): 
Ciltten çıkıntı yapmayan, saç kılı inceliğinde kırmızı-mor renkli damarlardır. Telanjiektazi de denilen bu damarlar ciltte çok yakın yerleşim gösterirler. 1 mm veya daha az çaptadırlar. Örümcek ağına benzer görüntü oluşturup tüm bacağı sarabilirler. Bunlar bazen varis değil sadece genişlemiş kılcal damar diye de adlandırılır.Bunlar hiç bir zaman büyümez, genişlemez veya başka forma dönüşmez. Bu tür damarlar çok küçük bir alanda birkaç tane olabileceği gibi her iki bacakta çok yaygın da olabilir.

Orta boy varisler (retiküler varisler): 
Ciltten hafif çıkıntı yapan, mavi-yeşil mor renkli, çapları 2-3 mm arasında değişen varislerdir. Genellikle dizin arka kısmında bulunur ancak bacağın her yerinde görülebilir. Tek tek ya da ağımsı yapılar halinde olur

Büyük varisler:
Ciltten bariz çıkıntı yapan, çapları 3-4 mm’den büyük varislerdir. Bu tür varisler uzaktan rahatça farkedilebilir. İlerki dönemlerde yılanımsı yani kıvrımlı hal alabilirler. Ciltte damarın kendine ait yeşilimsi mavimsi renk yansıması görülür. Deriden kabarık olup, ayaktayken çok daha belirginleşirler. Bacaklar yukarı kaldırıldığında silinirler. Bu tür varislerin hızlıca tedavi edilmesi gerekir. Bazen hiçbir şikayet yapmasa da yarabileceği komplikasyonlar çok ciddidir.

Karma varisler: 
Bazı kişilerde büyük varis, orta boy varis ve kılcal damar beraber görünebilir. Yani aynı kişide hem büyük hem orta boy varis, hem orta boy hem kılcal varis gibi karma görünümler de olabilir.

Kılcal varis
Retiküler varis
Kalın varis
bottom of page