top of page

Koroner Arter Baypas Ameliyatı (CABG) - Nedir?

Kalp baypas ameliyatı olarak da bilinen koroner arter baypas greftleme (CABG), cerrahın göğsü açtığı ve kalpteki tıkalı veya daralmış kan damarlarını baypas etmek için toplardamarları ve/veya atardamarları kullandığı ciddi bir açık kalp ameliyatıdır. Genellikle koroner arter tıkanıklığı olan hastalara semptomları düzeltmek için önerilen yerleşik bir ameliyattır.

Koroner Arter Baypas Greftleme Nasıl Yapılır?

Bir koroner baypas ameliyatında, göğüs kemiğinden göğüs açılmadan önce hastaya genel anestezi verilecektir. Hastanın bacağından, kolundan veya göğsünden sağlıklı bir arter veya ven yeni bir greft damarı cerrahi olarak çıkarılır ve cerrah tarafından tıkanıklık bölgelerinin sonrasına dikilir. 

Greft damarı, kalbin ihtiyacı olan kısmına oksijenli kan sağlar, böylece tıkalı arterleri "baypas eder" ve kalp kasına kan akışını eski haline getirir. Artırılmış kan akışı şikayetleri iyileştirir, ilaç ihtiyacını azaltır ve iyi seçilmiş hastalarda yaşam süresini uzatır. Daha fazla kan akışı ağrıyı geçirir ve ilaç ihtiyacını da azaltmalıdır. İhtiyaç duyulan greft sayısı hastanın durumunun ciddiyetine bağlı olacaktır. 

Ameliyat sırasında birikmiş olabilecek herhangi bir sıvıyı boşaltmak için göğüste geçici olarak bir veya daha fazla plastik göğüs dreni kullanılır. Gerekirse kalp ritmi kontrolü için pacing telleri geçici olarak kalpte bırakılabilir. Daha sonra göğüs kemiği birbirine bağlanır ve cilt yaraları kendiliğinden eriyen dikişlerle kapatılır.

Geleneksel koroner arter baypas greftleme (ACBG) prosedürü, hastayı kalp ve akciğerlerin işlevini yerine getiren bir kalp-akciğer baypas makinesine bağlamayı içerir. Daha sonra hastanın kalbi durdurulur ve baypas işlemi başlar. İşlem tamamlandıktan sonra hastanın kalbi yeniden çalıştırılır ve kalp-akciğer makinesi bağlantısı kesilir.

 

Pompasız (Çalışan Kalpte) Baypas Nedir?

Bu ameliyatta kalp-akciğer makinesi kullanılmaz. Kalp, çeşitli kısımlarda stabilize edilerek, kalp atmaya devam ederken cerrahın ameliyata devam etmesine izin verilir. Bu teknik, ameliyat sırasında veya sonrasında bazı komplikasyon risklerini azaltır. Ancak bu teknik, geleneksel pompalı (makinalı) prosedürden daha zordur ve seçilmiş hastalarda uygulanır.

Minimal İnvaziv CABG Yöntemleri Nedir?

Minimal invaziv kalp cerrahisi, bir veya daha fazla küçük göğüs insizyonu yoluyla gerçekleştirilen prosedürler için kullanılan bir terimdir. Cerrah, kemikleri kesmek zorunda kalmadan kaburgalar arasındaki küçük bir kesiden kalbe erişir. Bu teknik aynı zamanda robotik ve video kullanımını içerebilir. Minimal invaziv koroner arter baypası kalbi durdurmadan yapılabilir. Dolayısıyla bu işlem için kalp-akciğer makinesine bağlanmanıza gerek yoktur. Bu tür prosedürler, önemli ölçüde daha küçük yara boyutları nedeniyle genellikle daha hızlı iyileşmeye yol açar. Ancak şunu unutmamak gerekir ki her hasta bu prosedüre uygun değildir.

bottom of page