Sülük Tedavisi

Sülükler,çok uzun yıllardan beri  insanlar taralından bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Ancak oluşturdukları hastalıklar nedeni ile bir hayli tartışılır hale gelmişlerdir. 

Sülükler insanın derisine ya da mukozalara yapıştıklarından sonra hirudin denilen kan sulandırıcı bir madde salgılarlar. Bu salgı insanda pıhtılaşma faktörlerini azaltır ve kanın sulanmasını sağlarlar. Kanamaya olan yatkınlık artar. Ayrıca sülüklerin salgısında histamin benzeri madde vardır ki insanlarda damarların açılmasını sağlarlar. Aynı zamanda sülükler ısırdıkları yerde ağrı oluşumunu azaltmak için anestezik madde de salgılarlar.

Günümüzde, modern tıp alanında özellikle plastik cerrahi, damar cerrahisi ve varis tedavisinde tıbbi sülük  kullanılmaktadır. Kullanımdaki amaç sülüklerin toplardamarda biriken kanın yarattığı basıncı azaltarak rahatsızlıkları çözmeye yardımcı olmalarıdır.

Uygulama esnasında sülük %5 glukoz solüsyonu gibi tatlı bir solüsyon ile deriye tutturulur. Tutunduktan sonra beslenmesi sonlanıp kendi kendine düşmesi beklenir.

Sülüğe Bağlı Oluşan Hastalıklar:

Tüm bu iyi niyetli kullanımların yanında sülüklere bağlı hastalıklarda oluşabilir. Bu hastalığa HİRUDİNİASİS denir.

Hirudiniasis 2 türlüdür:

1-  Sülüğün ciltte yaptığı hastalıktır. Enfeksiyon ve alerji oluşması bu gruba girer. Ayrıca ciddi kanamalar da olabilir.

2- Sülüğün iç organlarda yaptığı hastalıktır. Sülüklerin iç organlarda yaptığı paraziter hastalıktır.

Bacaktada ilerlemiş varis hastalığında damar içinde bir basınç söz konusudur ve bu basınç düşürüldüğünde hastanın bacağında olan ağrı,kramp,şişlik,yanma ve huzursuzluk azalmaktadır. Dolayısıyla sülük kullanımında  sülük kanı emerek o bölgedeki basıncı azaltmakta ve hastanın şikayetlerinde geçici bir rahatlama olmaktadır. Sülük vücuttaki kanın tamamını emse dahi varislere kalıcı fayda sağlamaz. Hatta faydadan çok daha fazla zararı verebilmektedir. Varisi olan kimselerde yapılması gereken en önemli yaklaşım, öncelikle varisin teşhis yöntemleri ile ortaya konulması ve varise yönelik köpük, lazer gibi tedavilerin uygulanmasıdır. Aksi takdirde sülük gibi yapışan varislerden kurtulmamız mümkün olmayacaktır.

Halaskargazi Caddesi

Kuran İş Merkezi No:145 Kat:5

Şişli-İstanbul

Atatürk Müzesi karşısı, LC Waikiki üstü

+90 551 656 56 97
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon
  • LinkedIn Social Icon

Pazartesi - Cuma      10:30  - 17:30
Cumartesi                  10:30  - 16:30

Pazar                           Kapalı

COPYRİGHT © 2016 DrOG Varis ve Hemanjiom Kliniği