top of page

Karotid Endarterektomi (Şah Damarı Ameliyatı)

 

Karotis tıkayıcı hastalık veya karotis stenozu olarak da bilinen karotis arter hastalığı, yağ birikmesi veya plaklar nedeniyle boyundaki ana arterler daraldığında veya bloke olduğunda ortaya çıkar.

Karotis Arter Hastalığı Teşhisi

Karotis Arter Hastalığı erken evrelerde herhangi bir belirti vermeyebilir. Hastalığa sahip olduğunuza dair ilk sinyal, geçici iskemik atak veya GİA olarak bilinen bir mini felç olabilir. GİA için uyarı işaretleri şunları içerir:

 

Vücudun bir tarafında ani uyuşma, halsizlik veya felç

Konuşma bozukluğu

Tek gözünde görme kaybı

Bu uyarı işaretlerinden herhangi birini birkaç dakikalığına da olsa yaşarsanız, derhal tıbbi yardım almalısınız. Semptomlar sadece kısa bir süre devam etse bile , yine de doktorunuzla konuşmanız önemlidir. GİA, beyninizde kalıcı hasara neden olan tam bir inme riski altında olduğunuzun bir uyarı işaretidir.

Ameliyatsız Tedaviler

Yaşam Tarzı Değişiklikleri - Karotis arter hastalığının altında yatan bir neden olan ateroskleroz, genellikle sağlıksız alışkanlıklardan ve yaşam tarzlarından kaynaklanır.

Diyet ve egzersizi iyileştirme - Sigarayı bırakma, egzersiz ve kilo verme gibi değişiklikler, atardamarlarınızdaki stresi azaltmaya ve ateroskleroz sürecini yavaşlatmaya yardımcı olabilir. 

İlaçlar

Karotis arter hastalığını ve hastalığın altında yatan nedenleri kontrol etmeye yardımcı olmak için ilaç tedavisi önerilebilir. Sorununuzu tedavi etmek için eksiksiz tıbbi tedaviler yelpazesini ve mevcut en son farmasötik ürünleri kullanmanızı doktorunuz önerebilir. Doktorunuz, kan basıncınızı kontrol etmek veya kolesterolü düşürmek için ilaçlar reçete edebilir. Ayrıca kan sulandırıcı ilaçlar veya diyabet gibi kronik rahatsızlıkları olan hastalara, bu rahatsızlıkların kontrol altında tutulmasına yardımcı olmak için başka ilaçlar da verilebilir.

 

Ameliyat

Karotis arter hastalığınız varsa şiddetliyse veya zaten bir GİA veya inme geçirdiyseniz, ameliyat gerekli olabilir. Damar cerrahları, karotis arter hastalığını tedavi etmek için en son cerrahi teknikleri uygular. Karotis arter hastalığı için iki ana prosedür türü vardır. Bunlar şunları içerir:

 

Karotis endarterektomi - Bu, karotis arter hastalığı için en yaygın cerrahi prosedürdür ve sağlıklı hastalar için düşük risk taşır. Cerrahınız boyunda bir kesi yapacak, etkilenen arteri açacak ve plağı çıkaracaktır. Arter daha sonra dikişlerle kapatılır. Plak çıkarıldıktan sonra, arter bir kez daha pürüzsüz ve açıktır. Prosedür genellikle bir veya iki gece hastanede kalmayı gerektirir.

Karotis anjiyoplasti ve stentleme - Bu, karotis arter hastalığını tedavi etmek için yeni geliştirilmiş minimal invaziv bir prosedürdür. Cerrahi endarterektomi için yüksek risk altında olduğu düşünülen semptomları olan hastalar için önerilebilir. Cerrahınız bu prosedürün sizin için doğru olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır. Stentleme tipik olarak yalnızca semptomlar yaşıyorsanız önerilir. Bu işlem ile ucunda özel bir balon bulunan bir kateter kasıktaki bir artere yönlendirilir. Kateter boyundaki bloke bölgeye yönlendirilir. Yerine yerleştirildikten sonra, hasarlı arteri genişletmek için balon birkaç kez şişirilir ve söndürülür. Arter açıldıktan sonra cerrah, arteri açık tutmak ve kanın daha serbestçe akmasını sağlamak için artere bir stent (küçük bir tel örgü tüp) yerleştirir. Endarterektomiye benzer şekilde, anjiyoplasti ve stentleme genellikle bir veya iki gece hastanede kalmayı gerektirir.

bottom of page