top of page

Venöz Yetmezlik

Venöz yetersizlik nedir?

Son yıllarda bir çok hastamız venöz yetmezlik kelimelerini sıkça kullanmakta ancak tam olarak ne anlama geldiğini bilmemektedir.

Venöz yetmezlik, bacak toplardamarlarında bulunan ve kanın akışını tek yönlü olarak kalbe yönlendirilmesi sağlayan kapakçıkların yetersiz çalışmasına bağlı, kanın uzun yıllar ayaklarda birikerek oluşturduğu hastalığa verilen addır. Venöz kelimesinin anlamı toplardamarlar ile ilgili demektir.

Bacak toplardamarlarını iki  kısma ayırabiliriz:

  1. Yüzeysel toplardamarlar: Bu damarlar derinin hemen altındadır. Bacaktaki kanı kalbe taşıyan yardımcı damarlardır. 

  2. Derin toplardamarlar: Bu damarlar kasların arasında daha derinde yerleşim gösterir. Bacaktaki kanı kalbe taşıyan asıl damarlardır.     
     

1. Yüzeysel ven yetmezliği : 

Yüzeydeki toplardamarların kapakçıklarında sorun olması ve kanı kalbe tam olarak taşıyamaması sonucu gelişir. Kan yıllar içinde bacaklarda birikir ve basıncın etkisi ile damarlar şişer. Genişleyen ve kıvrıntılı bir hal alan bu damarlara varis diyoruz. Bu hastalığın kesin bir tedavisi vardır. Varis tedavisinde, varisler tamamen kaybolur ve tekrarlamaz. Bu tedavi yöntemleri lazer, radyofrekans, köpük tedavisi gibi yöntemlerdir.  

2. Derin ven yetmezliği ya da yetersizliği:

Derin venler bacaklarda kasların içinde daha derinde yerleşir. Bu bölgedeki toplardamar kapakçıklarında yetmezlik iki nedenle olur.

a) Damarlarda pıhtılaşma yoktur: Derin toplardamarlar bacaktaki kanı asıl taşıyan damarlar olduğu için bunlara müdahale edilemez, kesin tedavisi yoktur, ilaçlar ve bazı metodlar ile bu damarlar güçlendirilmeye çalışılır.

Tedavide varis çorapları, ayakların ara ara yükseltilmesi ve şikayetlerin azaltılması için bazen ilaç kullanımı vardır. Ancak kesin tedavisi yoktur. 
b) Damarlarda pıhtılaşma vardır ki bunun adı derin ven trombozudur: Bu durumda kapakları harap eden olay damar içindeki pıhtıdır.Eğer erken dönemde tedavi edilmezse hayat boyu tam tedavi şansı olmaz. Bu konu ile daha detaylı bilgiyi ''Derin ven trombozu nedir?'' adlı başlıkta bulabilirsiniz.

bottom of page