top of page

Sülük varisi tedavi eder mi?


Sülükler,çok uzun yıllardan beri insanlar taralından bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Ancak oluşturdukları hastalıklar nedeni ile bir hayli tartışılır hale gelmişlerdir.

Sülükler insanın derisine ya da mukozalara yapıştıklarından sonra hirudin denilen kan sulandırıcı bir madde salgılarlar. Bu salgı insanda pıhtılaşma faktörlerini azaltır ve kanın sulanmasını sağlarlar. Kanamaya olan yatkınlık artar. Ayrıca sülüklerin salgısında histamin benzeri madde vardır ki insanlarda damarların açılmasını sağlarlar. Aynı zamanda sülükler ısırdıkları yerde ağrı oluşumunu azaltmak için anestezik madde de salgılarlar.

Günümüzde, modern tıp alanında özellikle plastik cerrahi, damar cerrahisi ve varis tedavisinde tıbbi sülük kullanılmaktadır. Kullanımdaki amaç sülüklerin toplardamarda biriken kanın yarattığı basıncı azaltarak rahatsızlıkları çözmeye yardımcı olmalarıdır.

Uygulama esnasında sülük %5 glukoz solüsyonu gibi tatlı bir solüsyon ile deriye tutturulur. Tutunduktan sonra beslenmesi sonlanıp kendi kendine düşmesi beklenir.

Sülüğe Bağlı Oluşan Hastalıklar

Tüm bu iyi niyetli kullanımların yanında sülüklere bağlı hastalıklarda oluşabilir. Bu hastalığa HİRUDİNİASİS denir.

Hirudiniasis 2 türlüdür:

1- Sülüğün ciltte yaptığı hastalıktır. Enfeksiyon ve alerji oluşması bu gruba girer. Ayrıca ciddi kanamalar da olabilir.

2- Sülüğün iç organlarda yaptığı hastalıktır. Sülüklerin iç organlarda yaptığı paraziter hastalıktır.

Bacaktada ilerlemiş varis hastalığında damar içinde bir basınç söz konusudur ve bu basınç düşürüldüğünde hastanın bacağında olan ağrı,kramp,şişlik,yanma ve huzursuzluk azalmaktadır. Dolayısıyla sülük kullanımında sülük kanı emerek o bölgedeki basıncı azaltmakta ve hastanın şikayetlerinde geçici bir rahatlama olmaktadır. Sülük vücuttaki kanın tamamını emse dahi varislere kalıcı fayda sağlamaz. Hatta faydadan çok daha fazla zararı verebilmektedir. Varisi olan kimselerde yapılması gereken en önemli yaklaşım, öncelikle varisin teşhis yöntemleri ile ortaya konulması ve varise yönelik köpük, lazer gibi tedavilerin uygulanmasıdır. Aksi takdirde sülük gibi yapışan varislerden kurtulmamız mümkün olmayacaktır.

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Instagram Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page