top of page

Damar beni-Hemanjiom tedavi edilebilir mi?

Hemanjiom doğumda veya yaşamın ilk veya ikinci haftasında ortaya çıkan parlak kırmızı bir doğum lekesidir. Kauçuk bir yumruya benzer ve ciltteki ekstra kan damarlarından oluşur.


Hemanjiom için en iyi tedavi,en iyi seçenek nedir?


Hemanjiom Tedavi Seçenekleri:


Beta bloker ilaçlar: Oral bir propranolol çözeltisi ile tedavi edilirse ciddi bir infantil hemanjiom kaybolabilir. Tedaviye genellikle yaklaşık 1 yaşına kadar devam edilmelidir.


Topikal Beta-Blokerler: Küçük, yüzeysel hemanjiomlarda, etkilenen cilde ilaç içeren bir jel uygulanabilir. Doğru kullanılması önemlidir.


Kortikosteroid İlaçlar: Beta bloker tedavilerine cevap vermeyen veya kullanamayan çocuklar için kortikosteroidler bir seçenek olabilir. Nodüle enjekte edilebilir veya cilde uygulanabilir.


Lazer Tedavisi: Bazen lazer cerrahisi küçük, ince bir hemanjiyomu yok edebilir veya bir hemanjiomdaki yaraları tedavi edebilir.


İlaçlı Jel: Bu yöntemde kullanılan ilaçlı jel pahalıdır. Kronik ülserleşmiş hemanjiomlar tedavi edilebilir. Yan etkileri için doktorunuza danışmalısınız.


Cerrahi: Boyutu küçükse küçük bir operasyon ile çıkarmak mümkündür.


Sonuç : Basit bir tedavi ile hemanjiomları mümkün olduğu kadar küçültmek ve daha az fark edilir hale getirmek mümkündür.
Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Instagram Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page