top of page

Kılcal damarları tedavi etmek gerekli mi?

En yaygın varisli damar türlerinden biri yüzeysel bacak damarları veya daha popüler olarak deyişle örümcek damarlar veya kılcal damarlar olarak bilinir. Bu nedenle örümcek damarının tedavisi de günümüzde en çok talep gören vasküler tedavilerden biridir. Ama bu kılcal damarlar tam olarak nedir ve kendi başlarına giderler mi?


Kılcal Damarları ve Nedenleri:

Yüzeysel bacak damarları, cildin yüzeyinin altında toplanan küçük damarlardır ve mavi, kırmızı veya mor renk değişikliklerine neden olur. Bu damarlar adını, cildin yüzeyinin hemen altındaki örümceklere benzeyen görünüşünden aldı. Çoğu örümcek damarları kolayca fark edilmezken, bazıları zaman geçtikçe daha görünür hale gelir ve bu da hastaları bu kılcal damarlar için tedavi aramaya yönlendirir.

Örümcek damarlarına çeşitli faktörler neden olabilir. Kalıtım ve obezite, kan pıhtıları, hormonal değişiklikler ve öğretmenler, hemşireler ve fabrika işçileri gibi uzun saatler boyunca ayakta kalmayı gerektiren mesleklerle birlikte durumun en yaygın nedenlerinden bazılarıdır. Çalışmalar ayrıca örümcek damarları gelişme riskinin yaşla birlikte arttığını ve karın basıncını artıran tıbbi koşullar da bu damarların çıkmasına neden olabilir.


Belirti ve Semptomlar:

Hafif bir yanma dışında, örümcek damarları genellikle ağrılı değildir, hastaların fark ettiği ilk şey, alt ekstremitelerde, özellikle uyluklarda ve bacaklarda görülen kırmızı veya mavimsi kan damarlarıdır. Diğer hastalar da bu görünür damarları ellerinde, önkollarında ve hatta yüzünde fark ederler, bu da onları hemen tedavi aramaya yönlendirir.


Bu damarlar kendiliğinden kaybolur mu?

Kılcal damarlar, ilk başta nedenine bağlı olarak geçici veya kalıcı olabilir. Örneğin, hamilelik veya obezite gibi geçici risk faktörleri neden olmuşsa, örümcek damarları doğumdan sonra veya kilo verdiyse kendi kendine kaybolabilir. Bununla birlikte, kalıtımdan veya düzgün bir şekilde ele alınmayan başka bir risk faktöründen kaynaklanıyorsa kalıcı olabilir.


Kılcal Damarlarının Tedavisi:

Örümcek damarları için doğru tedavi, büyük ölçüde nedenlerine bağlıdır. Obezite nedeniyse, yaşam tarzı değişikliği atmak için doğru ilk adımdır. Etkilenen bölgede dolaşıma yardımcı olması için destek çorapları da önerilebilir. Ancak durum zaten kötüleşmişse ve hasta etkilenen bölgenin nasıl göründüğünden rahatsız olursa, görünür damarlardan tamamen kurtulmak için örümcek damarının tedavisi büyük olasılıkla yapılacaktır.


Sonuç:

Doğru tedavi ile kılcal-örümcek damarları aslında iyi bir iyileşmeye sahiptir. İlk etapta buna neden olan faktörlerin ele alınması sadece durumun iyileştirilmesine yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda gelecekte geri gelmesini de engelleyecektir. Bu arada, kılcal damarları tedavi etmek, etkilenen bölgenin nasıl göründüğü konusunda yüksek olasılıkla iyileşme vaat edebilir. Renk değişikliği tedaviden sonra bir süre kalabilir, ancak zaman içinde yavaşça kaybolur.
Comments


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Instagram Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page